Szymon Fortuna

O sobie

Szymon Fortuna

Urodzony 31 sierpnia 1986r w Krakowie. Zainteresowanie muzyką wykazywał od najmłodszych lat. Podświadomie to bębny stawały się kluczem do świata muzyki. Nie mając jeszcze własnej perkusji, Szymon jako 5 letnie dziecko został konstruktorem własnego instrumentu budując go z pudełek, oraz garnków.

Rodzice Szymona nie są muzykami, ale zauważyli jego zainteresowanie muzyką i w wieku 8 lat zapisali go na lekcje pianina do szkoły muzycznej. W wieku 11 lat Szymon mógł wybrać dodatkowy instrument, wkońcu rozpoczął przygodę z bębnami na dobre!

W wieku 10 lat Szymon otrzymał swój pierwszy prawdziwy zestaw perkusyjny. Mając 13 lat zaczął grać w lokalnym zespole rockowym. W ten sposób zaczął poznawać świat muzyki rozrywkowej.

Ważną rolę w jego rozwoju odegrał perkusista i nauczyciel – Andrzej Klima. To on wprowadził Szymona w świat muzyki jazzowej oraz rozrywkowej pokazując style muzyczne z całego świata.

Chcąc dalej rozwijać się, Szymon podjął naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej ucząc się u Artura Malika oraz Łukasza Żyty.

Wielki wpływ na kształtowanie jego muzycznej osobowości miał również Harry Tanschek, u którego Szymon studiował podczas kilku edycji Letniej Akademi Jazzu oraz podczas prywatnych lekcji.

W wieku 19 lat Szymon rozpoczął studia licencjackie na wydziale jazzu uniwersytetu Middlesex w Londynie, gdzie uczył się pod okiem fenomenalnych bębniarzy, takich jak Andrew Bain, Gene Calderazzo oraz innych muzyków m.in. Rob Townsend, Malcolm Edmonstone, Nikki Iles, Chris Batchelor, Steward Hall.

Czas spędzony w Londynie zaowocował współpracą z wieloma muzykami z całego świata oraz był świetną okazją do muzycznego eksperymentowania.

Po ukończeniu studiów, Szymon udał się do USA, do Berklee College of Music w Bostonie, gdzie uczestniczył w Berklee Summer Program, aby dalej rozwijać swoje umiejętności.

Po powrocie do Polski Szymon rozpoczął swoją działalność udzielając się w wielu projektach jazzowych.

Fantastycznym doświadczeniem była współpraca m.in. z Jackiem Królikiem, Piotrem Żaczkiem, Leszkiem Żądło, Markiem Dyktą, Adamem Jarzmikiem, Jędrzejem Łaciakiem, Michałem Wierbą.

Ponadto współpraca z Teatrem im Juliusza Słowackiego, zespołami: Time For Funk, AJT, Mag Balay, Tocsin, Ola Królik Epiphany.

Oprócz tego Szymon uczy gry na perkusji, przekazując doświadczenie zdobyte podczas zagranicznych podróży.

 

Obecnie Szymon został uchonorowany prestiżowym stypendium na naukę w Berklee College of Music w Bostonie gdzie planuje rozpocząć studia we wrześniu 2015 roku.

Equipment:

 

 

YOUTUBE : www.youtube.com/user/szymonfortuna